KİLO ALMADAN SİGARAYI BIRAKMAK MÜMKÜN MÜ?

Sigara içme özellikle nedenleri açısından önemli bir psikososyal sorundur. Sigara bağımlığı üzerine yapılan tüm araştırmalarda ortaya çıkardığı en önemli ve tartışmasız kabul gören gerçek bu alışkanlığın yaklaşık %40 oranında 15- 19. yaşlarında başlamış olduğudur. Tüm dünyada ve ülkemizde 15 yaşın üzerindeki nüfusun yaklaşık %45’inin ciddi boyutlarda sigara bağımlısı olduğu varsayımı sorunun özellikle gençlik açısından ne denli önemli olduğunu gösterir.

Sigara, yol açtığı sağlık sorunları nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünya Sağlık Örgütüne göre 15 yaş üstü yetişkinlerde sigara kullanma yaygınlığı dünya genelinde %26,0, Avrupa Bölgesi’nde %35,3’dür. Türkiye’de ise 2012 yılı Küresel Tütün Araştırması sonuçlarına göre, erkekler %41,4, kadınlar %15,2 oranında sigara kullanmaktadırlar. Ülkeler sigaranın yol açtığı zararların farkındadır ve çeşitli önlemlerle sigara kullanımını azaltmaya çalışmaktadır, tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de çeşitli uluslararası protokollerle sigara kullanımının azaltılmasına yönelik girişimler sürdürülmektedir. Sigara yasaklarının ülkemizde de ciddi bir şekilde uygulanmaya devam ettiği bu günler, sigarayı bırakmayı düşünenler için çok büyük bir fırsattır.

Sigarayı bırakmak isteyenlerin en çok korktuğu konulardan biri sigarayı bıraktığın da kilo alma korkusudur. Bu konu gerçekten böyle midir? Kilo almadan sigarayı bırakmak mümkün müdür?

Yapılan araştırmalarda sigarayı bırakan kişide ilk aylarda kilo artışının olabileceğini gösteriyor ama alacağınız kilolar geçici olacaktır. Sigarayı bıraktıktan sonra hareket yeteneğiniz artacağı için kilo vermeniz çok daha kolay olacaktır. Düzenli bir egzersiz programına başlayarak nikotin eksikliğine bağlı olarak azalabilen metabolizma hızınızı artırabilirsiniz.

Sigara bırakıldığında kilo alma sebepleri ve öneriler:  

 • Vücuttaki nikotin eksikliğinin metabolizma hızını bir miktar yavaşlatması sonucu kişi her zaman ki kadar yemek yese de kilo alabilmektedir. Ama bu konu kişiyi ürkütmemeli ve sigaraya başlamak için bahane olmamalıdır. Beslenme şeklini düzenleyerek ve egzersiz yaparak bu durumu kolaylıkla atlatabilir.
 • Kilo alımının diğer nedenleri arasında kişinin tat duyusunun eski haline dönmesi ve kişinin yemek yemekten zevk almasıdır. Bu durumda da yemek saatlerinin çok fazla uzatılmamasına dikkat edilmelidir. 20-25 dk da masadan kalkılmalı ve dişler fırçalanmalıdır.
 • Sigarayı bıraktıktan sonra kan şekerinde düzensizlikler olabilir buda kişinin daha çok tatlı ve karbonhidratı yüksek besinlere yönelimlerine neden olur. Burada tercihlerinizi kuru meyvelerden yana kullanabiliriz. Hamur tatlıları yerine sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz.
 • Kişide sigara içerken belli bir el alışkanlığı olmaktadır ve sürekli kişi elini ağzına götürerek bir şeyler atıştırmak isteyebilir, bu durumda kuru yemişler kurtarıcınızdır. Sakız çiğnemekte sürekli ağzınızı aktif halde tutacaktır ve kalori harcamanızı da sağlayacaktır.
 • Kafeinli içeceklerinde uyarıcı etkisi olduğu için tercih edilmemelidir. Bunların yerine meyve çayları, soda ve su önerilebilir.

Geleceğinize dair mutlu adımları, sigarayı bırakarak bugünden atın..

Kaynaklar:

 1. Çapık ve Cingil, Kafkas Tıp Bilimleri Dergisi, Kafkas J Med Sci 2013; 3(2):55–61
 2. Uçan S. E. (Ankara,2011) Sağlık Bakanlığı, Sigarayı Bırakıyoruz
 3. Yorgancı ve Esen (2000). Toraks Dergisi, Sigara Bağımlılığı ve Hekimler 1:90-95

One Comments

 • Jameshes 31 Ocak 2017 Reply

  No matter how you do it, losing weight is an individual thing. Friends can help you but they can’t lose the weight for you. You’ve got to take charge of your weight loss from the beginning if you want to get serious about losing weight. The following tips will help.

Bir Cevap Yazın