RAMAZANDA BESLENME NASIL OLMALI?

Ramazanda öğün sayıları azaldığı için metabolizma hızında yavaşlama olabilir akşam iftarda fazla yenilen yemek ve yavaşlamış metabolizma ile yenilenlerin bir kısmı sizde depo edilebilir ve kilo alabilirsiniz.  Peki ramazanda bunların aksine kilo vermek mümkün mü?  Senin de bu gibi sorular aklında dolanıyorsa hadi yazıyı okumaya;

Metabolizma hızını arttırmak istiyorsan yapacağın ilk iş öğün sayını arttırmak ramazanda da en az 4-5 öğün yapman gerekir.

1.öğün sahur;  öncelikli olarak sahura kadar kişinin uyuması gerekir çünkü uyku en önemli besininizdir. Sahurda uzun süre tok tutacak besinleri tercih etmelisin. Mutlaka 1 yumurta yenilmelidir mideyi geç terk ettiği için uzun süre tokluk sağlayacaktır. Az yağlı beyaz peynir, tam tahıllı ekmekler, kuru yemiş( özellikle badem, fındık, ceviz), meyve, yarım yağlı süt ve süt ürünleri en güzel seçeneklerdir. Baharatlı ve basit şeker içeren besinleri tercih etmeyin çünkü bunlar gün içinde midenizi rahatsız eder ve susamanıza neden olur.

2.öğün başlangıç iftar; hurma ve su ile açılan iftarı 1 kase çorba, salata, karpuz, cacık gibi besinler takip etmelidir daha sonra iştah kontrolünü sağlamak için 15-20 dakikalık bir ara verilmelidir.

3.öğün ana iftar; 15-20 dakikalık aradan sonra ana yemeklere geçilmelidir. Bu öğünde balık, tavuk, etli sebze yemekleri tercih edilebilir. Beyaz pirinç pilavı yerine bulgur, kara buğday, esmer pirinç tercih etmeniz hem uzun süre tok kalmanızı hem de iştah kontrolünüzü sağlayacaktır.

4.ara öğün; ana yemekten 1 saat sonra ise tatlıya geçebilirsiniz. Tatlı seçenekleri olarak; sütlü tatlılar, meyveli tatlılar ve dondurma olabilir. Tabi ki porsiyon miktarına dikkat edilmelidir.

 

  • Vücuttan kaybedilen sıvı ve mineral kayıpları için mutlaka 1,5-2 lt su ve maden suyu tüketmeye özen gösteriniz.

Sağlıklı ve fit ramazanlar diliyorum 🙂

One Comments

  • TANER 16 Haziran 2016 Reply

    paylaşımlarınız için teşekkürederimm

Bir Cevap Yazın