FARK EDİLMEYEN SIVI KALORİLER

Toplum olarak yiyeceklere ne kadar çok kalorili gözüyle bakıyorsak, içeceklere ise tam tersi olarak bakıyoruz. Peki işin aslını sorgulayacak olursak içtiğiniz sıvıların kalorilerine hiç dikkat ediyor musunuz?

Gelin birlikte gözden kaçırdığımız masum görünüp bizi yanıltan sıvılar nelermiş bir bakalım..

Meyveli soda: İçerisine eklenmiş olan şekerden dolayı bir şişesi 94 kaloridir. Maden suyunun sadesi ise kalorisiz ve mineral yönünden zengindir. Bu sebeple seçimlerimizin sade maden suyundan yana olması bize önemli bir kalori alımından kurtaracaktır 😉

Not: Eğer sade sodanın tadını beğenmiyorsanız içerisine sevdiğiniz meyve dilimlerini atarak sodalarınızı siz tatlandırabilirsiniz.

 

Chocolate Mocha: Bir porsiyonunda çok az kahve, 8 kare bitter çikolata ve yarım çay bardağı süt bulunan bu çok sevilen içecek tam bir kalori bombası. Bu hali ile 300 kaloriyi bulurken üzerine ekletilen krema ve karamel sos ile yaklaşık 500 kalori olmaktadır aman dikkat..

Not: Seçimlerinizi şekersiz latte, türk kahvesi ve filtre kahve olarak yaparsanız büyük bir kaloriden korunmuş olursunuz.

 

 

Sıkma meyve suları: Çoğu kişi hazır meyve sularındaki yüksek şeker oranından haberdardır. Fakat sıkma meyve suları da göründüğü kadar masum değildir. 1 su bardağı meyve suyu elde etmek için birden fazla meyve kullanılmaktadır. 1 porsiyon meyve ise 60 kaloridir. Yaklaşık olarak 1 su bardağı meyve suyu da 200 kaloridir.

Not: Hem kalori alımını azaltmak hem de meyve posasından faydalanıp tokluk sürenizi arttırmak isterseniz meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketin.

 

 

Şekerli limonata:  Özünde masum olan limonata içerisine eklenen saf şekerle birlikte kalorili bir hale gelmektedir. Sizde limonatalarınızı daha doğal tüketmek isterseniz içerisine 1 tatlı kaşığı doğal bal koyarak tüketebilirsiniz.

 

 

 

 

Şekerli çay: Milli içeceklerimizden birisi olan çay tek başına kalori içermez fakat içerisine eklenen saf şekerle birlikte kalorili hale gelir. Çayınıza atacağınız 1 küp şeker 16 kaloridir. Gün içeresinde içeceğiniz çay sayısı ve çaya atacağınız şeker miktarına bağlı olarak görülmeyen bir kalori yoğunluğuna maruz kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın