MUTLU BAĞIRSAKLAR

Hassas olan bağırsaklarına rahatlatıcı çözümler arıyorsan birde bunları denemelisin 😉

Nane: mide ve bağırsak spazmını (kramplarını) azaltır. Sindirim problemlerinde, gaz ve şişkinlikler de kullanılabilir. Naneyi sadece çay olarak değil yemeklerine, salatalarına ekleyerek de aynı faydalardan yararlanabilirsin.

Anason: mide ve bağırsak gazlarını giderir ayrıca hazmı kolaylaştırır. Bunun yanında regl kanamalarının düzenlenmesini sağlar. Anne sütünü arttırıcıdır. Anasonu çay şeklinde demleyerek günde 2 fincan tüketebilirsiniz.

Rezene: bağırsak hareketlerini arttırır. İçerisinde bulunan uçucu yağı, düz kaslarda meydana gelen spazmları giderici olarak kullanılır. Böylece bağırsaklardaki krampların azalmasına yardımcı olur.

Papatya: bağırsak, mide, boğaz, solunum yolu iltihaplanma ve ağrılarını gidermede faydalıdır. Bebek ve çocuklarda da gaz söktürücü olarak da kullanılabilir.

Kimyon: sofralarımızda çokça yer alan baharatlarımızdan biri olan kimyon hazımsızlık ve gaz problemlerine yardımcı olur.

Muskat: mide ağrıları ve gaz şikayeti olan kişilerde yararlı etkiler göstermektedir. Muskat cevizini rendeleyerek toz haline getirip yemeklerinde kullanabilirsin.

Zencefil: bağırsaklarda gaz oluşumuna sebep olan zararlı bakterileri inhibe ederek gaz problemlerine yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemindeki aktiviteyi arttırır. Zencefilini çayına ya da ara öğünündeki yoğurduna ekleyerek te tüketebilirsin.

Probiyotikler: uzun süreli sağlık için vücudumuzun yararlı bakterilere ihtiyacı vardır bunlardan bazıları da probiyotik bakterilerdir. Bu bakteriler intestinal sistemdeki gazı azaltarak sancıları hafifletmeye yardımcı olmaktadırlar.

Bunlar dışında sağlıklı bağırsaklar istiyorsak günlük en az 2 litre su içilmesine, düzenli fiziksel aktiviteye ve doğru beslenmeye de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın