FINDIK

Fındık, içerdiği yağ (oleik asit), protein, vitaminler, mineraller ve antioksidant fenoliklerin özel bilişimleri nedeniyle insan sağlığı ve beslenmesi açısından diğer kuruyemiş çeşitleri arasında önemli bir konuma sahiptir.

% 60 oranında yağ içeriğine sahip olan fındık iyi bir enerji kaynağıdır. Özellikle kilo almak isteyen bireylerde ara öğünler ve tatlılara eklenerek tüketilmelidir. Kilo vermek isteyen bireylerde ise kontrollü şekilde ara öğünlere eklenebilir 😉

Fındık içeriğinde doymuş yağ oranı düşük, tekli doymamış yağ (MUFA) oranı ise yüksektir. Bu durum kan lipiti düzeyinin kontrolünde etkili olmaktadır. Bununla birlikte hipertansiyon, kalp hastalıkları ve kötü kolesterol (LDL) düşüklüğü gibi olumlu etkilerde oluşturmaktadır.

Fındık E vitamini açısından da oldukça zengindir. E vitamini antioksidan göreve sahiptir bununla birlikte koroner kalp hastalığı ve kanserle olumlu ilişkileri bulunmaktadır.

Sodyum bakımından düşük fakat diğer minerallerden özellikle kalsiyum, potasyum, fosfor ve magnezyumdan zengin olan fındık kemik gelişimi ve sağlığı üzerinde de önemli etkilere sahiptir.

Bu kadar çok faydaya sahip olan güzelim besini peki ne kadar tüketmemiz gerekir?

Günlük bir ara öğününüze 12-15 fındık ekleyerek yukarıda konuştuğumuz tüm hastalıklardan korunabilirsiniz.

Sağlıklı günleriniz olsun 🙂

Bir Cevap Yazın