Bu Günler Tam İncir Mevsim

Ağustos ve eylül aylarının gözde meyvelerinden olan incirin sağlık açısından da faydaları göz ardı edilemeyecek kadar çoktur.

1 orta boy incir yaklaşık 45-50 kaloridir. Bununla birlikte yüksek diyet lifine ve antioksidan içeriğine sahiptir. Birçok vitamin ve mineral de içermektedir. Ayrıca 😉

Kilo yönetiminde kullanılabilir..

Çok iyi bir diyet lifi kaynağı olan incirin bir orta boyunda yaklaşık 1,8 gr lif bulunmaktadır ve buda günlük almamız gereken lifin % 10’u karşılamaktadır. Lif içeren besinler kilo vermek isteyen bireylerde ve bağırsak problemi olan yani kabızlık durumu yaşayan bireylerde olumlu etkiye sahiptir. Böylelikle porsiyon kontrolü sağlanarak beslenmemize inciri de ekleyebiliriz.

Vitamin ve mineral kaynağı..

A, E, C ve B grubu vitaminlerini, kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum minerallerini içermektedir. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan incir, bağışıklık sistemini güçlendirerek bazı hastalıklara karşı bizleri korumaktadır.

Kan basıncını dengeler..

İçerisinde bulundurduğu potasyum minerali sayesinde kan basıncınızı dengeler.

Kanser riskini azaltır..

Yüksek lif ve zengin içeriğe sahip olan mucizevi meyvemiz düzenli tüketildiğinde sizleri kanser riskinden de koruyacaktır.

 

Bu günler tam incir mevsimi olduğu için günde 2 orta boy taze incir tüketerek sağlığınıza sağlık katın 🙂

Bir Cevap Yazın